تاریخی کوتاه بر علم موشکی

تاریخی سیارات و شناخت آنها
تاریخی کوتاه بر ستاره شناسی
بهمن ۱۴, ۱۳۹۵
فضا
مسابقه فتح فضا
بهمن ۱۷, ۱۳۹۵
موشک

هنگامی که نیوتن تئوری امکان قرار دادن یک جسم در مداری اطراف زمین را ارایه داد نه فقط تعداد کمی توانستند هدف چنین سعی و تلاشی را درک کنند، بلکه هیچ کسی حتی تصور چنین کار برجسته ای را نمی کرد. همچنین موشک ها به عنوان بخشی از تاریخ پیشرفت صنعتی بشر از زمانی که چینی های قدیمی آن را برای نمایش های خیره کننده آتش بازی استفاده می کردند قلمداد می گردید و موارد استفاده این چنین سامانه ها فقط برای مصارف (نظامی) پرتاب و اصابت مهمات از نقطه ای به نقطه دیگر روی سطح زمین محدود شده بود. در حقیقت حتی پس از این که پیشرفت تکنولوژی بشر را متقاعد ساخت که نظریه متفکرانه نیوتن را امکان پذیر تلقی کند، مصارف نظامی هدف اصلی کاربرد این فن آوری بود.

ایده های جدید برای پیشرانه موشک ها در واقع در دهه ی ۱۸۸۰ در شهر روسی Kaluga در جنوب مسکو ارایه گردید. در آن جا فردی به نام کنستانتین تسیلوکوفسکی قوانین اصولی پیشرانه موشک را به دست آورده و آن را به عنوان عاملی برای رسیدن به سرعت های ورود به مدار زمین توسط موشک ها در سال ۱۹۰۳ منتشر کرد. این سال مصادف با اولین پرواز موفقیت آمیز برادران رایت بود. تسیلوکوفسکی قبلا به طور دقیق پدیده بی وزنی در فضا (۱۸۸۳) را توضیح داده بود و طرح ماهواره های اطراف زمین را پیش بینی کرده بود (۱۸۹۵) و نیز استفاده از سوخت هایی مانند هیدروژن و اکسیژن مایع را پیشنهاد نموده بود که سه ربع قرن بعد برای فرستادن انسان به کره ماه استفاده شد.

فرد دیگری به نام رابرت اچ گودارد با هیچ اطلاعی از کارهای دانشمندان روسی درست قبل از جنگ جهانی اول شروع به مطالعه علم پرتاب موشک نمود. در سال ۱۹۱۹ این معلم فیزیک ماساچوست رساله ای در ۶۹ صفحه تحت عنوان روشی برای رسیدن به ارتفاعات خیلی زیاد به موسسه اسمیت سونیان ارسال کرد. واژه خیلی زیاد که او در مقاله خود ذکر کرده بود به نتیجه ای بیش از کره ماه منجر نگردید و رساله اش توسط مطبوعات آن زمان مورد تمسخر زیاد قرار گرفت. در ۱۶ مارس ۱۹۲۶، گودارد اولین موشک با سوخت مایع در تاریخ را پرتاب کرد که پس از ۲/۵ ثانیه سوزش در ناحیه ای در چند صد پایی از محل پرتاب فرود آمد. رسانه ها بار دیگر فرصت یافتند با عناوینی مانند موشک کره ماه هدف خود را با فاصله صدها هزار مایل از دست داد از او انتقاد کنند. با این وجود گودارد با کمک های مالی موسسه گوگن هایم که توسط هوانورد پیشگام به نام چارلز لیندبرگ پایه ریزی شده بود به تحقیقات خود با موشک های سوخت مایع (دور از دسترسی مطبوعات) ادامه داد و بسیاری از مسایل کاربردی را با کوشش بسیار حل نمود. سومین پیشگام علم موشک یک معلم مدرسه آلمانی به نام هرمان ابرت بود که مقاله اش تحت عنوان پرتاب موشک به فضای بین سیاره ای در سال ۱۹۲۳ در کشورش توجه بسیاری را به خود معطوف داشت و مطالعاتش منجر به توسعه و طراحی موشک ۲-V شد که توسط هیتلر در جنگ جهانی دوم برای تهدید انگلیس مورد استفاده قرار گرفت. همچنین برای توسعه موشک ۲-V شخصی به نام ورنر فون براون بسیار موثر بود که در سال ۱۹۴۵ تسلیم نیروهای آمریکایی شد و پس از آن به عنوان یک نیروی محرکه برای تلاش های توسعه علم موشک آمریکا قلمداد گردید. اولین موشک آمریکایی فون براون به نام RedStone بود (که بعدها اولین آمریکایی را به فضا برد) و برای پرتاب در سال ۱۹۵۶ آماده گردید، ولی به علل سیاسی و نظامی این پرتاب تا مدتها بعد انجام نپذیرفت. با این وجود فون براون در توسعه و طراحی موشک JupiterC نقش کلیدی داشت. این موشک اولین ماهواره آمریکا را به نام Explorerl در ژانویه ۱۹۵۸ در مدار قرار داد. او همچنین در شروع پروژه خانواده ی موشک های Saturn که تکیه گاه اصلی برنامه Apollo برای رسیدن به کره ماه بود نقش موثری داشت.

اما در صبح ۴ اکتبر ۱۹۵۷ در واقع عصر فضا با اولین صدای فضاپیمای شوروی به نام Sputnikl که در کل جهان منعکس گردید شروع شد. در آن دوران جنگ سرد، آمریکا به جهت این امکان بالقوه و بالفعل شوروی به عنوان قدرتی که دارای توانمندی اتمی است به وحشت افتاد. تلاش های اصلی فضایی ایالات متحده در آن زمان پروژه نیروی دریایی Vanguard بود که ناگهان برای مقابله با پیشرفت های شوروی مورد فشار قرار گرفت. این تلاش ها به نظر نابهنگام بود و در ۶ دسامبر ۱۹۵۷ موشک روی سکوی پرتاب در مقابل میلیون ها بیننده تلویزیونی منفجر گردید. اگرچه پروژه Vanguard بالاخره موفقیت آمیز بود ولی در واقع این برنامه Explorer ارتش به سرپرستی فون براون بود که آمریکا را در مسیر عصر فضا قرار داد و باعث شد که تلاش ها و رقابت های بسیاری در سطح ملی برای ایجاد توانمندی های بیش تر موشکی انجام پذیرفته تا این که اهدافی مانند پرتاب انسان و تجهیزات علمی به فضا تحقق یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *