کهکشان های رادیویی
کهکشان های رادیویی
بهمن ۹, ۱۳۹۵
مسابقه فضا
آغاز پروازهای سرنشین دار فضایی
بهمن ۱۳, ۱۳۹۵
خوشه های کهکشانی

اغلب کهکشان ها و شاید همه آنها عضو خوشه های کهکشانی می باشند. کهکشان راه شیری یکی از اعضای برجسته و مشخص گروه محلی از کهکشان هایی است که بخشی از یک ابر خوشه محلی هستند و خوشه سنبله را نیز در بر می گیرند.

روش های گوناگونی برای تعریف خوشه های کهکشانی وجود دارد ولی ساده ترین آن روش جورج آبل است، او خوشه ها را به خوشه های منظم و نامنظم تقسیم بندی کرد.

خوشه های منظم سیستم های خیلی بزرگ با تقارن کروی و تراکم مرکزی زیاد دارند و اغلب هزاران کهکشان عضو دارند. تقریبا تمام اعضای خوشه های منظم یا بیضوی هستند و یا شامل کهکشان های گروه So می باشند در حالی که خوشه های نامنظم ترکیبی از انواع کهکشان ها هستند. ساختمان خوشه های منظم شبیه ساختمانی همانند خوشه ستاره های کروی است. از این رو بعضی محققین به آنها خوشه کهکشان های کروی نیز می گویند مانند خوشه گیسو. خوشه های منظم شامل کهکشان های بیضوی و So هستند و اشعه ایکس تابش می کنند. هر طول موج اشعه ایکس از یک خوشه منظم بزرگ در حدود ۱۰۴۳-۱۰۴۵ ارگ بر ثانیه انرژی دارد. خوشه های نامنظم شامل تمام انواع کهکشان ها (مارپیچی، بیضوی و نامنظم) هستند و تعدادشان از خوشه های منظم بیشتر است. این خوشه ها می توانند از خوشه های نسبتا بزرگ که شامل هزاران کهکشان یا بیشتر هستند و یا گروه های کوچکی که شامل چندین کهکشان یا کمتر هستند تشکیل شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *