آموزش طراحی لوگو با AAA LOGO – بخش چهارم

لوگوهای حرفه ای
آموزش طراحی لوگو با AAA LOGO – بخش سوم
بهمن ۲۵, ۱۳۹۵
آموزش های رایگان نرم افزار
آموزش طراحی لوگو با AAA LOGO – بخش اول
فروردین ۲۱, ۱۳۹۶
طراحی لوگو بی ام و فولکس آدیداس

به بخش چهارم و بخش آخر از سری آموزش های طرح سازی با نرم افزار AAA logo خوش آمدید، اگر آموزش های قبلی را هنوز مطالعه نکرده اید ابتدا به بخش سوم بازگردید.

فصل پنجم: تمرین های طرح مقدماتی تا متوسط

تمرین ساده تا متوسط:

تا اینجا با موارد بسیار زیادی آشنا شدید و آموختید که چگونه شکلی را ایجاد کنید و جزئیات پایه ای آن را ویرایش کنید. در این فصل با جزئیات و ویژگی های بیشتری آشنا خواهید شد. اما برای تاثیر گذاری و به یاد سپاری بهتر، آموزش ها در حین طراحی یک لوگوی ساده ذکر خواهند شد تا با استفاده عملی از آنها نیز آشنا شوید.

به علت درخواست کاربران و همراهان همیشگی و دوست داشتنی مجله علمی و آموزشی سواران علم تمرین قبلی را حذف و به جای آن تمرین طراحی قدم به قدم لوگوی کمپانی بی ام دبلیو (BMW) را جایگزین آن کردیم. توجه داشته باشید عکس ها و فایل های آماده این تمرین ها در صفحه این کتاب در بخش کتاب های وبسایت موجود است، پس هر جا که آموزش را متوجه نشدید یا انجام آن سخت بنظر آمد می توانید به فایل مورد نظر مراجعه کرده و جزئیات دقیق تر را آنجا بررسی کرده و سپس به ادامه طراحی خود بازگردید. اما تا جایی که می توانید سعی کنید فقط از آموزش ها و آزمون و خطا کمک بگیرید، چراکه شاید برای بار اول اعمال تغییرات و طراحی کامل یک لوگو و پیدا کردن افکت های مختلف سخت بنظر بیاید، اما توجه داشته باشید که این امر در بخاطر سپاری چگونگی انجام طرح ریزی ها بسیار موثر است.

برای طراحی لوگوی ذکر شده قدم به قدم با آمورش پیش بروید و سعی کنید ترفند های بکار رفته را بخاطر بسپارید.

مطابق تصویر زیر ابتدا شکل مورد نظر را از دسته Charts, Layout انتخاب کنید:

طرح بی ام و

سپس شکل را در حالت انتخاب قرار دهید و با کلیک راست دستور Ungroup را که قبلا با آن آشنا شدید اجرا کنید تا شکل ها از هم جدا شوند:

جداسازی طرح ها در aaa لوگو

حال قسمت کوچکتر دایره را انتخاب کرده و جدا کنید و شکل های دیگر را با کلیک راست و اجرای دستور Remove پاک کنید. اکنون باید با شکلی مثل شکل زیر مواجه باشید:

نصف نصف طرح

در این مرحله شکل را انتخاب کرده و با کلیک راست و اجرای دستور Duplicate و یا فشردن دو دکمه Ctrl و D در صفحه کلید یک کپی از شکل ایجاد کنید. پس از آن هر دو شکل را با چرخش نود درجه ای یکی از شکل ها در مماس یکدیگر قرار دهید. اگر بیاد داشته باشید می توانید شکل را از تابلوی ویرایش و با اجرای دستور Rotate بچرخانید. در حال حاضر باید با تصویری مثل شکل زیر روبرو باشید:

قسمت دوم طراحی

سپس دو شکل را انتخاب و مجددا از آنها کپی بگیرید و با چرخش صد و هشتاد درجه ای در قرینه دو شکل دیگر قرار دهید تا با یک دایره که به چهار قسمت تقسیم شده است مواجه شوید. مانند شکل زیر:

” این اثر توسط تیم مجله علمی و آموزشی سواران علم به آدرس www.ScienceRiders.com منتشر شده است. خواهشمندیم در صورت مشاهده کپی برداری غیرقانونی و نشر آن بدون ذکر منبع حتما مراتب را برای اعمال مجازات های قانونی توسط وکلای مجله با تیم ما در میان بگذارید”

طرح کامل

در این مرحله با نگه داشتن کلید Ctrl و انتخاب دو شکل مقابل هم و کلیک روی آنها توسط دستور Solid Color که قبلا با آن آشنا شدید رنگ آنها را به کرم و آبی تبدیل کنید تا تصویری مانند شکل زیر خلق کنید:

طرح بی ام و

حال می توانید تمام شکل ها را انتخاب کنید و با کلیک راست و دستور Group آنها را به یکدیگر متصل کنید تا هم از حرکت ناخواسته آنها جلوگیری کنید و هم همانطور که خواهید دید بتوانید گروهی آنها را ویرایش کنید. پس از گروه بندی آنها باید در حال حاضر با کلیک روی شکل تنها بتوانید یک شکل را انتخاب کنید و اگر شکل را حرکت دهید تمام واحدها با یکدیگر حرکت خواهند کرد. حال پس از انتخاب شکل و باز کردن منوی Styles با ترکیب گزینه های Stroke و Emboss همانطور که قبلا ذکر شد افکت های مورد نیاز را مانند زیر به طرح خود اضافه کنید:

طرح های ویرایش

اکنون از دسته بندی Basic Shapes یک دایره را به محیط فرا بخوانید و با تغییر رنگ و بزرگتر کردن آن و کلیک راست و استفاده از دستور Send To Back آن را در پشت طرح خود مانند شکل زیر قرار دهید و مجددا با استفاده از افکت Stroke آن را مانند شکل زیر ویرایش کنید:

حاشیه مشکی طرح

اکنون می توانید مجددا هر دو شکل را انتخاب کنید و با کلیک راست و اجرای دستور Group آنها را در یک دسته قرار دهید. پس از آن با وارد کردن متن و تایپ حرف B و تغییر فونت آن به Arial Bold و اعمال افکت Inner Shadow و جابجایی و چرخش آن به طرحی مانند شکل زیر برسید:

حرف اول طرح

در حال حاضر باید بتوانید به راحتی حروف M و W را به طرح خود اضافه کنید. اما توجه داشته باشید که افکت های اعمال شده روی دو حرف جدید دقیقا باید همانند حرف B باشد، برای این کار آیا نیاز است از ابتدا مراحل قبل را برای ایجاد متن طی کنیم؟ جواب خیر است، چرا که باید زمان بیهوده ای صرف کرد، راه حل آن است که همانطور قبلا نیز از آن استفاده کردید از حرف B توسط دستور Duplicate کپی بگیرید و با تغییر آن به حرف M و W براحتی آنها را در جای خود جایگذاری کنید. پس با این ترفند باید بتوانید تصویری مانند طرح زیر را در چند ثانیه خلق کنید:

طرح بدون افکت

در این مرحله برای زیبایی بیشتر طرح خود یک دایره را به محیط فرا بخوانید و دقیقا به اندازه طرح خود آن را بزرگ کرده و سپس با استفاده از دسته بندی Gradient & Gloss از تابلوی رنگ ها و سبک ها رنگی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که رنگ انتخابی باید با طراحی شما همخوانی و شباهت داشته باشد تا هارمونی طرح که موضوع بسیار مهمی نیز هست حفظ شود. سپس با استفاده از قابلیت Opacity در قسمت General وضوح آن را کم کنید و روی طرح خود قرار دهید تا جلوه ای شیشه ای به خود بگیرد. همینطور برای زیبایی بیشتر می توانید از افکت Reflection یا انعکاس نیز استفاده کنید. طرح شما تقریبا باید چیزی شبیه به شکل زیر باشد:

طرح با افکت شیشه

تا اینجا اگر با آموزش ها پیش آمده باشید باید لوگوی کمپانی بی ام دبلیو را در پیش روی خود داشته باشید. پیشنهاد ما این است که خیلی خلاصه در جایی راه رسیدن به این سبک ها را یادداشت کنید و در نهایت افکت نهایی که به آن دست پیدا خواهید کرد بنویسید. این موضوع باعث می شود که اگر زمانی به هر یک از سبک ها احتیاج پیدا کردید بدون فوت وقت راه رسیدن به آن را بیابید، در ضمن نیاز نیست همیشه این کار را انجام دهید، این کار فقط در ابتدای کار که با افکت های برنامه ناآشنا هستید توصیه می گردد.

 

تمرین های اضافی:

در تمرین های بعدی تقریبا طرح هایی با درجه سختی تمرین قبل در نظر گرفته شده است. در زیر می توانید عکس آنها را مشاهده کنید. سعی کنید با تمرین و آزمون و خطا طرح های زیر را خلق کنید و اگر جایی متوجه افکت های اعمال شده نشدید از فایل هایی که در وبسایت قرار داده شده است کمک بگیرید و جزئیات افکت های اعمال شده را براحتی بررسی کنید و مجددا طراحی خود را ادامه دهید.

پیشنهاد می کنیم فایل های مربوط به هر یک از تمرین های زیر را برای بررسی جزییات بیشتر دانلود کنید.

لوگوی کامل ماشین بی ام و

آموزشی طراحی لوگو فولکس واگن

طراحی لوگوی پیکاسا

طراحی لوگو آدیداس

زمانی که طرح های بالا را خلق کردید، بدین معنی است که هشتاد درصد راه را پیموده اید و برای طی کردن بقیه راه و ساخت طرح های حرفه ای تر علاوه بر تمرین بیشتر به چند نکته نیز باید توجه کنید:

نکته ۱: توجه داشته باشید که بسیاری از طرح های آماده که در آلبوم نرم افزار وجود دارند جز طراحی های سخت می باشند و بهترین گزینه برای تمرین سطح پیشرفته و حرفه ای هستند.

نکته ۲: اگر برای تمرینات خود از آلبوم تصاویر نرم افزار طرحی را انتخاب کردید و متوجه شکل های تشکیل دهنده آن و یا ویرایش های اعمال شده روی آن نشدید به راحتی طرح مورد نظر را انتخاب کرده و همانطور که قبلا نیز ذکر شد با استفاده از دستور Ungroup اجزای تشکیل دهنده آن را از یکدیگر جدا کرده و بررسی های لازم را انجام دهید. حتما توجه داشته باشید که طرح های پیچیده و با جزئیات زیاد گاهی متشکل از چندین گروه هستند، پس حتما برای جدا کردن طرح به قطعه های ریزتر تا آنجایی که امکان دارد دسته بندی های طرح را با استفاده از دستور Ungroup از یکدیگر جدا کرده تا راحت تر بتوانید بررسی های مورد نظر را انجام دهید.

نکته ۳: یکی از مهمترین نکته ها که حتما باید در طراحی های پیشرفته آن را مدنظر قرار داد حفظ هارمونی رنگ ها می باشد. بدین معنا که شاید بتوانید طرحی بسیار جذاب با افکت های فوق العاده حرفه ای را خلق کنید، اما اگر نتوانید به زیبایی آنها را رنگ آمیزی کنید، بدون شک نمی توانید از تمام پتانسیل طرح خود استفاده کنید و به زیبایی های آن بیفزایید. حتی بعضی از طراحان حرفه ای که جز پیشتازان این عرصه نیز هستند، حفظ هارمونی رنگ ها را مهمترین بخش طراحی می دانند، چراکه معتقدند اولین بخشی که بیننده با آن مواجه می شود رنگ آمیزی طرح است. اما ممکن است در حال حاضر برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که هارمونی رنگ چیست و چگونه می توان آن را حفظ کرد؟   به زبان ساده هارمونی رنگ به معنی همخوانی و تطابق رنگ های تشکیل دهنده یک طرح هستند. برای آنکه بتوانید این قانون مهم را حفظ کنید می توانید از سایت هایی کمک بگیرید که در این زمینه فعالیت می کنند، که مهمترین آنها سایت ادوبی می باشد. به راحتی با کلیک بر روی لینک هارمونی رنگ ها در پایان این پاراگراف بطور مستقیم به صفحه مورد نظر که انواع رنگ ها را معرفی کرده است راهنمایی می شوید.     هارمونی رنگ ها

 

کلید های میانبر:

برای تسریع در انجام طراحی خود یکی از بهترین موارد، استفاده از کلید های میانبر است. در زیر می توانید کلید های میانبر  همراه با اثر آنها را مطالعه کنید. پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل از این صفحه یک نسخه چاپی تهیه کنید تا در صورت نیاز سریعا به آن دسترسی داشته باشید.

کلید میانبر اثر در نرم افزار
Ctrl + Z بازگرداندن حرکت آخر
Ctrl + Y خنثی کردن آخرین بازگشت
Alt + S ذخیره سبک
Ctrl + C قرار گیری شکل در اولین لایه
Ctrl + S فراخوانی پنجره General
Ctrl + S + S فراخوانی پنجره Shape Fill
Ctrl + S + S + S فراخوانی پنجره Stroke
Ctrl + Del پاک کردن شکل انتخابی
Ctrl + D تهیه کپی از شکل انتخابی

امید است آموزش های این دوره برای شما عزیزان موثر واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *