آغاز پروازهای سرنشین دار فضایی

خوشه های کهکشانی
خوشه های کهکشانی
بهمن ۱۰, ۱۳۹۵
تاریخی سیارات و شناخت آنها
تاریخی کوتاه بر ستاره شناسی
بهمن ۱۴, ۱۳۹۵
مسابقه فضا

در مسابقه فتح فضا شوروی اولین کشوری بود که در تاریخ ۱۲ آپریل ۱۹۶۱ اولین پرواز با سرنشین را توسط سرگرد نیروی هوایی یوری گاگارین به همراه فضاپیمای ۴۷۰۶ کیلوگرمی (۱۰۴۰۰ پوند) به نام Vostok 1 (به معنای مشرق) در مدار زمین به انجام رساند.
برخلاف پروازهای با سرنشین بعدی امریکا، منطقه برگشت سفینه در حوزه ی خود کشور شوروی بود و در هنگام بازگشت مجدد فضاپیما و در حالی که در مسیر فرود قرار گرفته بود گاگارین ناگهان از محفظه ی سفینه خارج شد و سعی نمود که با استفاده از چتر نجات خود فرود آید که موفق نشد.
سه هفته بعد در تاریخ ۵ می سال ۱۹۶۱ ایالات متحده امریکا یک فرمانده نیروی دریایی به نام آلن بی شپارد را به فضا فرستاد. این پرواز موفقیت آمیز مدار پایین که در ۱۵ دقیقه انجام شد، سفینه به ارتفاع ۱۸۷/۶ کیلومتری (۱۱۶/۵ مایل) رسید و در فاصله ۴۸۹/۱ کیلومتر (۳۰۳/۸ مایل) دورتر از محل پرتاب و در اقیانوس اطلس جنوبی فرود آمد. اگرچه این پرواز با موفقیت همراه بود، ولی یک بار دیگر نشان داد که امریکا در قیاس با شوروی در این مسابقه فضایی عقب افتاده است. به منظور جبران این اتفاق پس از سه هفته از آخرین پرواز، رییس جمهور وقت امریکا جان اف کندی در مقابل کنگره طی یک سخنرانی عمومی تعهد داد که ایالات متحده قبل از اتمام دهه ی هفتاد اقدام به فرود انسان روی کره ماه و بازگشت بدون خطر او به زمین خواهد کرد. با ترسیم این هدف در اذهان، برنامه فضایی پرواز سرنشین دار امریکا شکل گرفت و یک روند تکاملی از برنامه سفینه های Mercury و Gemini تا فضاپیمای Apollo را طی نمود.

سفینه مرکوری رداستون 3

پرتاب اولین فرد امریکایی به مدار سیاره زمین توسط ایالات متحده امریکا به نام آلن بی شپارد در تاریخ ۶ می ۱۹۶۱ توسط فضاپیمای Mercury Redstone 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *